Capela sediului Caritas a fost sfinţită

Caritas kapolnaÎn data de 19 decembrie 2017, episcopul László Böcskei a  blagoslovit capela Centrului Sf.Iosif, care adăposteşte birourile centrale ale asociaţiei diecezale Caritas Catolica. Asociaţia caritativă catolică şi-a mutat în ianuarie sediul în clădirea fostului spital Sf.Iosif, reuşindu-se renovarea frontului stradal şi a încăperilor de la parter.În ceea ce priveşte capela situată în aripa de sud-vest a clădirii, scopul a fost să fie readusă exact în starea iniţială, astfel cum a funcţionat şi în spitalul fondat de surorile ordinului Sf.Vincenţiu. La sărbătoarea de inaugurare, a participat sora vincenziană Luciana, ca memorie vie a  importanţei capelei în viaţa spitalului, capelă pe care a vizitat-o des,la tinereţe.La festivitate, au participat conducătorii şi colaboratorii, angajaţii Caritas Catolica din Oradea, Marghita şi Tăşnad.

Vezi: Galeria de imagini