Târg de advent în curtea palatului episcopal

09Dec2017

From 15:00 until 20:00

Târg de Advent în parcul Catedralei Romano-Catolice din Oradea Sâmbătă, 9 decembrie 2017, la ora 15.00 își va deschide porțile cea de a patra ediție a Târgului de Advent organizat de către Ordinariatul Episcopiei Romano-Catolice de Oradea, în colaborare cu Caritas Catolica, Asociația „Viața cu autism”, Asociația Háló din Partium, Liceul Teologic Romano-Catolic „Szent László”, Centrul Diecezan de Muzică Sacră, Centrul Diecezan de Tineret și Centrul Pastoral Diecezan, Surorile Franciscane de Mallersdorf, Surorile Vincentine, Grupul Calea Neocatecumenală, respectiv Radio Maria, secția maghiară. La evenimentul care va avea loc în parcul din fața Catedralei Romano-Catolice, sunt așteptați toți cei interesați, indiferent de religie sau naționalitate. Vor fi oferite publicului produse artizanale de patiserie, obiecte ornamentale de Crăciun, accesorii vestimentare de iarnă. Produsele expuse vor putea fi achiziționate în schimbul unei donații, sumele de bani astfel obținute fiind folosite în scopuri social-caritativ-culturale. Sunt invitate și așteptate familiile, copii, părinții și bunicii, ca împreună, într-o atmosferă de iarnă și de Advent, să ne pregătim pentru sfânta sărbătoare a Nașterii lui Isus. La sfârșitul târgului, în cadrul unui moment de rugăciune, va fi aprinsă cea de a doua lumânare de pe coroana de Advent în fața Catedralei. Voluntarii Caritas Catolica vor împărții ceai cald pe parcursul întregului eveniment. Vă așteptăm împreună cu familia!