Luni, 28 iunie, Cvartetul Gabrielle din Oradea a susținut un concert estival în curtea azilului. Artiștii au ghidat publicul entuziast de la muzica clasică la lumea operelor, ajungând până la ritmurile habanera cubaneze. În cadrul spectacolului vârstnicii s-au bucurat de melodii compuse de Prokofiev, Brahms, Schubert, Șostakovici și Puccini în interpretarea violoniștilor Éva Costin, Boglárka Szekely și Gabriella Oláh, precum și Ichim Beáta (violoncel).

Miercuri, 30 iunie, reprezentanții Școlii Primare de Artă „II Rákóczi Ferenc” din Hajdámson (Ungaria) au concertat cu un program variat de muzică. Cântecele populare și cântecele de dragoste din Satu Mare au constituit coloana primară a spectacolului. Réka Botos, Renáta Csobán au contribuit cu performanțe individuale, iar Tamás Borsos a recitat o poezie. Spectacolul s-a încheiat cu binecuvântarea lui Aron într-o stare de spirit ridicată.

Audiența vârstnică a putut asculta concertele de pe balconul căminului de bătrâni, cu respectarea regulilor de protecție împotriva virusului. Împrejurimile plăcute și muzica emoționant de frumoasă au contribuit la o experiență de neuitat pentru locuitorii instituției, care, după lungile perioade de carantină ale anului precedent, erau deja însetate de muzică live și evenimente sociale.