Nu a fost prima dată când membrii filarmonicii de stat au vizitat căminul, – artiștii Beáta Ichim, Costin Eva, Boglárka Szekely  și Gabriella Oláh – au vizitat instituția catolică de mai multe ori în ultimii ani pentru a aduce lumină în viața de zi cu zi a rezidențiilor cu momente muzicale deosebite. Muzicienii, care sunt apreciați de rezidenți, nu au dezamăgit nici de această dată: timp de mai bine de o oră, au distrat un public entuziast cu piese clasice cunoscute, muzică de filme și alte cântece populare. A fost o călătorie care a cuprins mai multe epoci și genuri muzicale, în care vârstnicii au fost invitați să danseze imaginar, în ritmul valsurilor și tangourilor cunoscute.

Datorită politicii antivirus, a fost prima dată când un astfel de concert s-a organizat în grădina căminului în loc de sala de comunitate. Din fericire și vremea a ținut cu vârstnicii sărbătoriți, astfel încât acestea au avut o experiență cu adevărat neconvenționată și frumoasă pe o după-amiază plăcută de toamnă. "Acest concert a însemnat foarte mult pentru locuitorii căminului, pentru că în situația actuală trebuie să trăiască după reguli foarte stricte. Pentru ei, nu a fost doar o simplă distracție, a fost o reîncărcare reală prin muzică, frumusețe și nostalgie. Mulțumim din suflet artiștilor implicați" – a declarat Éva Gyöngyi, asistent social.