Orădenii au aprins lumânările solidarității

ismet egtek 1Întreaga lume a sărbătorit, marţi, Ziua Internaţională pentru Eradicarea Sărăciei, iar pentru a atrage atenţia bihorenilor asupra celor mai puţini norocoşi, asociaţiile Caritas Eparhial şi Caritas Catolica au aprins lumânări în Piaţa Unirii. Totodată, acolo au mers episcopii Virgil Bercea şi Bőcskei László, care au spus rugăciuni pentru săraci şi i-au îndemnat pe orădenii adunaţi să fie o lumină în viaţa sărmanilor.

Pasztor Sandor, președintele Consiliului Județean Bihor și Arina Moș, directorul Administrației Social Comunitare Oradea au felicitat initiativa organizatorilor. La finalul evenimentuluielor voluntarii celor două asociaţii au cântat pentru cei adunaţi. A urcat pe scenă tânăra Kosza Emma, cu o interpretare a capella a Imnului iubirii, urmată de Izabela Geambașu cu melodia We Can Do More, respectiv Ovidiu Lazăr cu We Are the World.

Vezi Galeria Foto