Știri

Caritas Catolica a ajutat sute de nevoiași în timpul iernii
Caritas Catolica a ajutat sute de nevoiași în timpul iernii
Asociația Caritas Catolica Oradea derulează de patru ani consecutivi un program de ajutor de urgență pe timp de iarnă, cu sprijinul Fundației olandeze Stichting Oost Europa Boskoop. Scopul programului este de a ușura viața celor nevoiași în timpul sezonului rece, care reprezintă întotdeauna o provocare serioasă.
Beneficiile îngrijirii unei persoane cu demență
Beneficiile îngrijirii unei persoane cu demență
Întâlnirea din februarie a cercului de auto-ajutorare Alzheimer's Café a avut loc marți la sediul Asociației Caritas Catolica. Scopul seriei de evenimente este de a crea oportunități de dialog între aparținătorii care îngrijesc vârstnici cu demență și profesioniștii din domeniul îngrijirii prin întâlniri regulate. Invitata evenimentului din această lună a fost Zita Varga, asistentă medicală specializată de la Serviciul de Îngrijiri la Domiciliu al Asociației Caritas Catolica, care lucrează în acest domeniu de 20 de ani.
Voluntari din Jersey la Caritas Catolica Oradea
Voluntari din Jersey la Caritas Catolica Oradea
După o pauză de trei ani, echipa școlii Beaulieu Convent School din insula Jersey, Marea Britanie a revenit la Oradea anul acesta. 12 eleve ale școlii catolice de fete, conduse de trei profesori, au făcut voluntariat săptămâna trecută în programele sociale ale Asociației Caritas Catolica din Oradea. În timpul săptămânii pline de evenimente, au vizitat bolnavii, au împărțit alimente săracilor și au organizat activități distractive pentru copii defavorizați.
Bucurie tricotată manual
Bucurie tricotată manual
An de an, un grup de pensionare olandeze aduc zâmbete pe fețele copiilor din județul Bihor cu haine pentru copii tricotate manual.
In Memoriam: Peter van der Ven
In Memoriam: Peter van der Ven
Cu profundă durere și profund sentiment de pierdere, Caritas Catolica anunță trecerea în neființă a domnului Peter van der Ven, un susținător dedicat și filantrop din Olanda, care a plecat din această lume săptămâna trecută. Pastorul Jozsef Rajna a dedicat Sfânta Liturghie de astăzi memoriei lui. Împreună cu soția sa, Betty, domnul Peter van der Ven a fost o parte integrantă a familiei noastre Caritas, contribuind neobosit la misiunea noastră de compasiune și grijă pentru cei mai puțin norocoși din România.
Un nou grup de elevi austrieci a făcut voluntariat la renovarea Centrului Sf. Iosif
15.11.2023
Colaborarea de lungă durată dintre Caritas Catolica Oradea și Școala Profesională HTL Mödling din Austria a continuat. În perioada 5-10 noiembrie, un nou grup de 26 de elevi ne-a vizitat pentru a lucra la renovarea Centrului Social Sf. Iosif.
Un milion de stele pentru copiii defavorizați din programele afterschool Caritas
15.11.2023
Asociațiile Caritas Eparhial și Caritas Catolica au plăcerea să vă invită la tradiționalul eveniment anual de solidaritate, Un milion de stele, joi, 16 noiembrie, de la ora 18:30 care se va desfășura în fața Catedralei Romano-Catolice din Oradea (str. Șirul Canonicilor, nr. 2).
Caritatea care ne unește
Caritatea care ne unește
Ne-am întâlnit cu binefăcătorii noștri austrieci și germani în cadrul unei călătorii speciale între 15-21 octombrie, 2023. Am avut ocazia să ne revedem cu persoane dedicate care, împărtășesc roadele muncii lor caritabile nu numai cu comunitățile locale, ci și cu cei nevoiași din Dieceza de Oradea prin organizația Caritas Catolica.
Peste granițe, fără compromisuri
Peste granițe, fără compromisuri
Grupul de tineret al organizației Caritas din Viena a colectat haine second hand timp de trei zile, ca parte a programului 72 de ore fără compromis, cu ajutorul voluntarilor din aproximativ 20 de parohii. Dintre acestea, 120 de cutii cu haine și încălțăminte au fost donate vineri Asociației Caritas Catolica din Oradea.
Marș de solidaritate pentru pacienții cu Alzheimer și îngrijitorii lor
Marș de solidaritate pentru pacienții cu Alzheimer și îngrijitorii lor
Caritas Catolica a organizat vineri, 13 octombrie, la Oradea prima „Plimbare Alzheimer”, alăturându-se totodată la mișcarea voluntară întitulată 72 de ore fără compromisuri inițiată de Papa Francisc. Plimbarea Alzheimer, preluată după modelul din Ungaria, este de fapt un marș de solidaritate, al cărui scop este pe de o parte, să atragă atenția publicului asupra situației pacienților vârstnici care se luptă cu deficiențe mintale și, pe de altă parte, să promoveze organizarea comunitară, dialogul și schimbul de experiență legate de boală, conectând diferite congregații religioase și organizații civile.
Pictograme: Oiegar Tímea
Varadinet Web Development