În cursul vizitei lor, aceștia au evaluat situația comunităților maghiare care trăiesc în sărăcie extremă și au purtat dialoguri cu organizațiile bisericești și neguvernamentale care lucrează pentru a ajuta aceste comunități în vederea stabilirii unei rețele de cooperare socială.

Delegația a fost condusă În comunitățile aparținând eparhiai Romano Catolice din Oradea, de preotul paroh Kiss Márton din Adoni, organizatorul activ al programelor de tineret și pastorale în comunități rome. La sediul Asociației Caritas Catolica din Oradea, directorul general József Dunai a prezentat activitățile organizației umanitare și a discutat despre posibilitățile de cooperare cu membrii delegației maghiare.

"Scopul vizitei noastre, este de a evidenția comunitățile de aflate în situații vulnerabile din Transilvania și de a crea o rețea care să poată combate eficient sărăcia. Cea mai importantă sarcină este de a preveni reproducerea sărăciei, așa că a trebuit să dezvoltăm un concept care poate oferi un viitor și un trai bazat pe copii –  ajutor de la naștere până la angajare – ca să putem integra tinerii în societate" – a Dr. Szakács Ferenc Sándor, coordonator pentru biserică și afaceri civile la Secretariatul Adjunct de Stat pentru Incluziune Socială din Ungaria.

"Mă bucur să văd că există oameni buni peste tot. Acest lucru este important, deoarece societatea va funcționa numai dacă prevenim reproducerea sărăciei. În cadrul unor întâlniri similare, se pot realiza multe lucruri, fiind că dialogul între organizațiile bisericești, ONG-uri, cercetătorii universitari și factorii de decizie politică în diferite forumuri și observarea reciprocă pot oferi nenumărate soluții bune"– a adăugat Dr. Szakács Ferenc Sándor.