De-a lungul anilor, am avut multe oportunități de a colabora cu ea și de a experienta bunătatea ei. Am participat împreună la traininguri organizate de Confederația Caritas. Mai târziu, în calitate de președinte intermediar al Confederației, am avut o cooperare excelentă cu acesta.

A făcut parte din mai multe proiecte comune. La începutul anilor 2000, cu ajutorul ei, am construit și Biroul de Asistenta si consiliere pentru persoanele cu handicap (BACH), care a deservit persoanele aflate la nevoie din eparhie mai bine de un deceniu. În 2014, am lansat împreună un curs gratuit de formare profesională pentru femeile defavorizate. Ulterior, ca trainer, a recrutat sute de voluntari pentru mișcarea de voluntariat VOLO lansată de Caritas în Oradea. După ce a părăsit Caritas, a fondat Asociația Noe Partium și Asociația Progress Art, la care a fost un suflet și o forță trăgătoare.

Ne amintim cu drag de zâmbetul ei minunat, care i-a dat întotdeauna un sentiment mai bun oamenilor din jur. Era o persoană plină de iubire și bunăvoință. La Caritas, ea a fost locul potrivit ei, soarta a pus-o acolo unde trebuia să fie, așa cum a făcut-o mai târziu în relațiile cu copiii handicapați și defavorizați.

Amintirea ei să fie binecuvântată.