Colecta Sf. Elisabeta în favoarea deserviţilor Cantinei Sociale Caritas

plakat -st-erzsebet-gyujtes-2017

„Omul milostiv va fi binecuvântat, pentru ca da săracului din pâinea lui” (Prov. 22:9)

Duminică, 19 noiembrie 2017, în bisericile romano-catolice ale Diecezei Oradea va avea loc colecta de ziua Sfânta Elisabeta, în favoarea deserviţilor Cantinei Sociale. Prin colecta se urmărește sporirea numărului beneficiarilor cantinei pe timpul lunilor grele de iarnă. Pe lângă colecta din biserici, donaţiile se pot preda şi la sediul asociației, (Str. Piața Ion Creangă, nr 2, Oradea), în fiecare zi lucrătoare între orele  8.00–14.00.

Vă reamintim, că în anul precedent, prin sprijinul credincioșilor, Asociația Caritas Catolica Oradea a putut hrăni de două ori mai mulți nevoiași pe timpul iernii. La colecta din 2016, pe lângă catedrală şi alte 59 de parohii romano catolice din dieceză, au participat şi două parohii reformate din judeţ. Și anul acesta sunt așteptați oameni de suflet și instituții să contribuie la colectă, pentru ca nimeni să nu aştepte sărbătorile cu stomacul gol!