Școala engleză colaborează cu organizația diecezană Caritas de nouă ani, în cadrul căreia elevele școlii vizitează anual Oradea din 2014 pentru a participa la activități umanitare. Ei au sprijinit programele Caritas și cu mici donații financiare. Printre altele, datorită lor am reușit să achiziționăm echipamente ECG portabile pentru azilul Sf. Elisabeta și au sprijinit, de asemenea, hrănirea mai multor persoane nevoiașe la Cantina Socială Caritas. Vizitele regulate ale voluntarilor englezi au fost întrerupte de pandemia de coronavirus în 2020, urmate de câțiva ani de pauză. Programul a fost relansat anul acesta, spre încântarea tuturor părților, mulțumită inițiativei doamnei Karen Padidar, profesoară de istorie și matematică, și a doamnei Rose Helie, reprezentanta Fundației Mustard Seed din Jersey, care au făcut un efort comun pentru a relansa colaborarea cu Caritas Catolica.

Elevele engleze au luat parte la o serie de activități de voluntariat dealungul săptămânii. Luni, 11 decembrie, au distribuit pachete cu alimente durabile în comunități afectate de sărăcie ale comunei Sălacea. Echipa a fost călăuzită de primarul comunei, Béla Horváth. Tinerii voluntari englezi, majoritatea din familii bogate, au arătat un nivel ridicat de empatie și deschidere, petrecând ore lungi călcând prin noroi, vizitând familii nevoiașe din casă în casă, vorbind direct cu oamenii și încercând să aducă bucurie în viața beneficiarilor cu apropierea lor și câteva cuvinte bune pe lângă înmânarea pachetelor cadou. Atmosfera a fost și mai veselă datorită faptului că echipa a fost însoțită de un Moș Crăciun îmbrăcat în haine autentice și un spiriduș – personificate de oaspeții străini – care au făcut bucurie nu doar pentru copiii vizitați, ci și pentru adulții din comunitate.

În a doua jumătate a zilei, tinerele din Jersey au fost implicate în activități complet diferite: ele au organizat activități pentru copiii care participă la programul afterschool al organizației Caritas din Tășnad, programele incluzând pictură pe față, confecționarea decorațiunilor de pom de Crăciun, plastilină, desen și multe alte programe distractive. Tinerii s-au înțeles fără cuvinte, s-au distrat pe cinste și au avut parte de experiențe memorabile de ambele părți.

Miercuri, 13 decembrie, echipa i-a încântat pe locuitorii azilului Sf. Elisabeta cu colinde frumoase de Crăciun. Datorită tinerelor, rezidenții vârstnici s-au putut bucura de micul dejun obișnuit ascultând cântece engleze precum Feliz Navidad, Jingle Bells sau Silent Night. Voluntarii și-au suflecat apoi mânecile și au început cu sârguință să curețe legume pentru Cantina Socială Caritas pentru.

În orele amiezii, continuând acțiunea tradițională de iarnă a organizației Caritas, eșarfe, căciuli și mănuși călduroase au fost așezate pe copacii parcului Brătianu din Oradea, cu inscripția "cu mult drag celor care au nevoie". De la ora 14:00 fetele au distribuit mese calde pe pietonală unui număr mare de oameni adunați în ciuda ploii. Meniul din această săptămână a fost cârnați cu piure de cartofi și varză acră.

Joi, 14 decembrie, echipa engleză a vizitat pacienți tratați în cadrul programului de îngrijire la domiciliu al Asociației Caritas Catolica în Oradea și Biharia. Fetele din Jersey i-au încântat pe bolnavi cu colinde autentice de Crăciun și dulciuri. Beneficiarii au fost foarte emoționați de bunătatea vizitatorilor neobișnuiți. A fost o zi extraordinară pentru mulți pacienți care altfel trăiesc în situații extrem de dificile și sunt rareori sau niciodată vizitați de alții decât îngrijitorii lor.

Echipa entuziastă de voluntari a participat la o sesiune comună cu tinerii Asociației Viața cu Autism la orele prânzului. Au făcut cunoștință cu o tehnică simplistă de broderie sub îndrumarea Gabriellei Bacsadi, șefa asociației, iar apoi au cusut modele de Crăciun pe felicitări lucrate manual. Cu toate acestea, punctul culminant al programului a fost terapia prin dans condusă de Györgyi Boros, la care au participat împreună persoanele cu autism și elevele școlii engleze de fete. Instructoarea de dans și-a dezvoltat programul de terapie pentru persoane cu autism cu un an mai devreme prin sprijinul companiei MOL și a aplicat-o cu succes de atunci la membrii asociației locale, care au început ca un grup de copii autiști, dar au devenit între timp adulți tineri, iar câțiva dintre ei se pot lăuda cu locuri de muncă stabile: confecționează buzunare pentru pantalonii unei companii italiene de modă cu dexteritate manuală de invidiat. Munca comună și dansul au adus împreună pe membrii asociației cu tinerele engleze, iar atmosfera a fost atât de bună încât despărțirea a fost dificilă la sfârșitul programului.

Cu toate acestea, în cursul după-amiezii, voluntarii asociației Caritas au avut parte de o experiență la fel de plină de bucurie și, dacă este posibil, chiar mai eliberatoare. Echipa a vizitat casa de copii din Săcueni, unde au împărțit dulciuri și au organizat activități ludice pentru copii. Pe lângă jocurile educaționale, pictura pe față au fost, de asemenea, un mare succes. În timp ce fetele au cerut imagini mai modeste și festive pe fețele lor, băiețeii au optat pentru modele mai îndrăznețe de supereroi și personaje din filme de groază. Deși în timpul activității au fost create adevărate opere de artă, cea mai bună distracție a fost totuși când copiii orfani au putut picta – sau, mai degrabă măzgăli – fețele voluntarelor engleze, inversând rolurile. Rezultatul final au fost zâmbete de neumbrit și momente de neuitat, fericite pentru întreaga echipă.

Caritas Catolica își exprimă recunoștința față de echipa din Jersey pentru că a îndrăznit să ia inițiativa după o lungă absență, pentru că a întreprins călătoria care a necesitat multă muncă prealabilă și pentru că a adus lumină în viața beneficiarilor cu activitățile și proximitatea umană a voluntarelor. Din feedback-ul participanților, a devenit clar că programul merită continuitate și se așteaptă să fie organizată anual.