Cu această ocazie extraordinară, echipa care a vizitat azilul Sf. Elisabeta a primit diplome de merit din partea episcopului diecezan romano-catolic László Böcskei și a canonicului József Rajna, directorul Asociații Caritas Catolica. Acestea au fost momente emoționale pentru toată lumea, oferindu-ne ocazia să fim recunoscători și să ne amintim împreună. Freundeskreis Villingen-Schwenningen este unul dintre cei mai vechi și mai persistenți susținători ai Asociației Caritas Catolica, oferindu-ne în mod regulat materiale pentru îngrijirea bătrânilor și bolnavilor, precum și sprijin material și financiar pentru o gamă largă de activități sociale, de cămine de bătrâni până la îngrijire la domiciliu și cantine sociale. De zeci de ani, ei colectează donații bănești și produse second hand în parohia lor, pe care le trimit cu transporturi umanitare regulate organizațiilor partenere din România. Ei sunt unul dintre puținii noștri sponsori care nu numai că ne susțin de la distanță, ci și ne vizitează în mod regulat, se informează despre nevoile noastre reale și încearcă să ajute oriunde pot pe baza contactului personal. Ei au stat umăr la umăr cu noi în timpul pandemiei, sprijinindu-ne echipa cu purificatoare de aer scumpe și alte echipamente de protecție pentru a asigura continuitatea activității sociale.

Amintindu-și începuturile, doamna Irmgard Rösch ne-a spus că s-a alăturat pentru prima dată unui transport de ajutoare în România ca jurnalist în 1991, iar această experiență a avut un impact atât de mare asupra ei încât și-a ademenit soțul cu ea la următoarea călătorie cu scop umanitar. "La început, un medic din Oradea, Dr. Corbu, ne-a ajutat să trecem granița, ulterior l-am cunoscut pe Dr. Kecskeméti prin intermediul lui și am început să sprijinim clinica de copii pe care o conduse, precum și orfelinatul mare de lângă stadion. Am întâmpinat multă suferință și am văzut că este nevoie de ajutor în multe locuri. Așa că, după ce am ajuns acasă cu soțul meu, am înființat o fundație care funcționează de atunci și am încercat să colectăm donații într-un mod țintit"– își amintește ea.

Când a fost întrebată despre motivația ei, doamna Rösch a spus că în mai mult de trei decenii nu s-a simțit niciodată împovărată din cauza activității caritabile. "Dacă o persoană învață să-și lase deoparte propriul interes și începe să acționeze altruist pentru binele altora, va experimenta adevărata providență divină și va vedea că va primi mai mult înapoi de la viață"– a spus ea. Sponsorul german, care a fost martor și a facilitat multe schimbări pozitive în Oradea și în țară începând cu anii nouăzeci, a acționat întotdeauna din convingere de credință și a încercat să joacă un rol activ, nu numai la fundația sa, ci și în viața comunității parohiale locale. Așa cum a subliniat ea, caritatea poate fi aleasă ca temă principală a vieții oricui, chiar și de la o vârstă fragedă, pentru că va experimenta multă bucurie și satisfacție dacă urmează acest drum. "Cel mai important lucru este să-ți bagi inimă în ceea ce faci", a adăugat doamna Rösch, care și-a sărbătorit recent ziua ei de 89 ani și nu intenționează să se retragă pentru că vrea să continue să-i ajute pe alții atâta timp cât are putere. Pentru aceasta, îi dorim multă sănătate și binecuvântarea lui Dumnezeu.