În cadrul programului, echipa de străini a vizitat marți, 25 iulie Căminul de Bătrâni Sf. Elisabeta din Oradea, unde au avut ocazia să se familiarizeze cu funcționarea instituției și să aibă conversații cu rezidenții vârstnici. În cadrul vizitei, oaspeții au putut asculta povești emoționante despre prietenii, iubiri, și chiar căsătorii făcute în azilul de bătrâni, și despre modul în care poate însemna un nou început plin de speranță în viața unei persoane în vârstă dacă este plasată într-o instituție iubitoare și grijulie, unde nu numai că primește asistență medicală profesională, dar poate duce și o viață comunitară activă.

În urma întâlnirii cu persoanele în vârstă, Dr. Kathie Erwin, profesor de gerontologie și autor al mai multor manuale de specialitate, a oferit instruire interactivă personalului căminelor de bătrâni Caritas cu privire la îngrijirea persoanelor în vârstă cu deficiențe mintale, cu accent pe tehnici practice și jocuri comunitare care ajută la menținerea abilităților bolnavilor cu demență și facilitează procesul de îngrijire.

Joi, 27 iulie, profesorul universitar Kim Harris și echipa sa au organizat seminarii privind comunicarea la locul de muncă și rezolvarea conflictelor pentru îngrijitori, asistenți medicali la domiciliu și personalul cantinei sociale. Astfel de formări sunt extrem de importante în activitatea Asociației Caritas Catolica, nu doar pentru reîmprospătarea tehnicilor profesionale, dar și pentru că ratele de burn-out sunt în general ridicate în aceste profesii.

Speakerii invitați din Statele Unite se află la Oradea la invitația Asociației Smiles, ca o continuare a mai multor ani de colaborare, iar pe parcursul celor două săptămâni petrecute în acest oraș, ei vor lua parte  la multe alte activități sociale și profesionale.  Dorim să ne exprimăm recunoștința față de directorul de programe Adrian Matiș pentru că a permis echipei Caritas Catolica să beneficieze de acest program minunat.