Primul marș de acest gen din Oradea a început vineri la ora 10:30 din curtea Bisericii Reformate Rét (vis-a-vis de Gara centrală), unde pastorul asistent Kitty Kabai i-a salutat pe participanți, iar apoi Andrea Dombi, organizatorul principal, a vorbit despre originea acestuia și care este scopul plimbării Alzheimer. Ea a subliniat că mai mult de 10 milioane de cazuri noi de Alzheimer sunt diagnosticate anual la nivel mondiual, iar aceasta este doar o ramură a multor alte boli asociate cu declinul mental la bătrânețe. Deci, putem vorbi despre o boală endemică, care necesită atenția și acțiunea comună a populației.

"Alzheimerul este, din păcate, incurabil în prezent. Singura soluție este prevenirea sau depistarea bolii într-un stadiu incipient și tratarea corespunzătoare. Prin urmare, inițiativele care vizează îmbunătățirea condițiilor de viață ale pacienților, cum ar fi crearea unui mediu favorabil persoanelor cu demență, au ajuns în prim plan. Esența unui mediu favorabil este ca persoanele afectate să fie înțelese, rudele și îngrijitorii lor să fie respectați și sprijiniți. Într-un oraș mediul fevorabil înseamnă că, membrii comunității știu și înțeleg ce este demența, iar persoanele cu demență se simt parte și participă la comunitate, au control asupra propriilor vieți și drepturile lor sunt recunoscute. Având în vedere acest lucru și cu acest scop, a fost lansată și la Oradea Cafeneaua Alzheimer, care încurajează rudele persoanelor care trăiesc cu demență să se auto-ajute, să informeze și să sprijine pe persoanele afectate. Așa ajungem la așanumita Alzhemer Walk, care este, de asemenea, integrat în acest context: își propune să creeze o comunitate prietenoasă cu demența, s-a născut ca un program de sensibilizare, și este răspândit în întreaga lume "– a declarat Andrea Dombi, organizatorul principal.

Ulterior, Ghitea Szabó József Levente a transmis binecuvântarea episcopului districtului Bisericii Reformate de lângă Piatra Craiului. În discursul său a subliniat importanța cooperării între diferitele comunități ecleziale. "Dacă cineva se simte obosit în această lume și nu mai poate suporta, acesta nu este un păcat, ci o oportunitate de a se deschide unul altuia, de a întinde mâna și de a oferi și a primi ajutor", a spus el, referindu-se la rolul activității diaconale în ajutorarea bătrânior.

A urmat marșul comunitar concret, la care au participat în comun rezidenți ai căminelor de bătrâni și elevi. Grupul mixt de peste o sută de persoane a mărșăluit de-a lungul traseului Ștefan cel Mare – Berzei – Șirul Canonicilor cu baloane colorate și obiecte simbolice special confecționate și pietre pictate până la catedrala romano-catolică. Acolo participanții au fost întâmpinați de canonul Jozsef Rajna, director general al Asociației Caritas Catolica. După cum a subliniat în discursul său: "Când vedem o persoană cu demență, tindem să uităm de omul în umbra bolii. Observăm doar simptomele bolii, semnele triste ale declinului fizic și mental fără să ne mai amintim de latura umană. Este datoria noastră ca creștini, rude și profesioniști să-i tratăm cu iubire și demnitate pe cei încredințați nouă, să oferim sprijin real și asistență adecvată. Misiunea Asociației Caritas Catolica Oradea este de a servi comunitatea cu umilință, dezvoltare continuă și respect."

În calitate de invitată a evenimentului, Adina Ciucioiu reprezentantul DASO a ținut un discurs emoționant, împărtășind experiența personală de îngrijire a unui membru al familiei cu demență. După cum a spus ea, acest lucru se poate face cu demnitate numai dacă cineva este plin de dragoste pentru pacient, dar în același timp este important ca îngrijitorii să fie bine informați și să primească ajutor profesional, dacă este necesar.

Atmosfera Marșului Alzheimer a fost îmbogățită de spectacolele mai multor grupuri de elevi: un program de poezie și muzică a fost prezentat de elevii claselor 6.B, 10.A, 10.B și 11.B ai Liceului Teologic Romano-Catolic Szent László în pregătirea profesorilor Tünde Kele, Mónika Varabecz, Éva Zander, Ildikó Konrád și Ramona Benedek, precum și de elevii claselor a IV-a și a II-a de la Liceul Reformat Lorántffy Zsuzsanna însoțiți de profesorii Ildikó Kovács, Timea Kallós și Zoltán Szakacs.

Vârstnicii și elevii participanți au dansat de asemenea, un dans în cerc, pentru care voluntarii trupei Soroglya au asigurat baza muzicală, iar părintele István Pálos a condus o rugăciune comună. La finalul evenimentului, participanții au amenajat simbolica "Grădină a Speranței" în curtea palatului episcopal, exprimându-și speranța de a găsi un leac pentru boala Alzheimer, dar, în același timp, ca simbol al lăsării poverilor cotidiene, toată lumea a putut pune jos pietrele pictate și baloanele colorate pe care le-au adus cu ei.